سیم و کابل

تاثیر دما بر کابل

دما یک مفهوم اساسی برای درک است. اگر چیزی خیلی داغ باشد، ذوب می‌شود یا آتش می‌گیرد و اگر چیزی خیلی سرد باشد، یخ می‌زند یا می‌شکند. این برای همه چیز از فلزات، غذا، لباس و حتی مایعات صادق است. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا دما یک ملاحظات اساسی برای همه کاربردهای الکتریکی است، چه اتفاقی برای سیم و کابل در محیط‌های سرد و گرم می‌افتد، و درجه‌بندی‌های مختلف دمایی برای محبوب‌ترین مواد سیم‌کشی.

تاثیر دما بر کابل و تاثیر بر کارایی آن

یک مشکل ثابت در محیط های بسیار سرد، قطع برق (Brownout / Blackout) است. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از مردم از سطوح بالایی از انرژی استفاده می‌کنند. این قطعی‌های موقت برق اغلب در روزهای سرد اتفاق می‌افتد، به‌ویژه در محله‌هایی که خانه‌های قدیمی‌تر دارند، زیرا سیستم‌های قدیمی‌تر و انرژی‌برتر هستند. این نوع بخاری ها در مقایسه با سیستم های پیشرفته تر، به انرژی زیادی برای گرم کردن خانه نیاز دارند. هنگامی که بسیاری از خانوارهای متصل از طریق خطوط برق یکسان شروع به کشیدن مقادیر زیادی برق به طور همزمان می کنند، خطوط برق و ترانسفورماتورهای مرتبط ممکن است در تامین تقاضا دچار مشکل شوند.

دلیل دیگر این موضوع خود سرما است. چه در حال جوشیدن گرم باشد و چه سرد، اجزای داخلی نسبت به زمانی که اجزای داخلی در حالت بهینه کار می‌کردند کارایی کمتری خواهند داشت. پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر ممکن است بتواند در دماهای شدید عملکرد موثرتری داشته باشد اما صرف نظر از این، آن قطعات الکتریکی متحرک باید کمی سخت تر کار کنند تا به همان نتیجه ای برسند که در یک روز مطلوب تر انجام می دهند.

چرا دما یک عامل مهم در انتخاب کابل است ؟

دمای شدید، سرد یا گرم، می تواند اثرات نامطلوبی بر سیم و کابل شما داشته باشد، که می تواند باعث شکننده و غیر قابل انعطاف محصول شود. وقتی کابل‌ها در شرایطی که مناسب نیستند نصب می‌شوند، کابل‌ها سفت می‌شوند و با دمای انجماد ترک می‌خورند. به منظور مبارزه با دمای انجماد، سیم و کابل با درجه بندی دمای سرد کافی مورد نیاز است. تجزیه مواد سیم و کابل را در زیر مشاهده کنید.

رتبه بندی دما برای تجهیزات الکتریکی

هادی / شیلد :

 • مس با روکش نقره = 200 درجه سانتیگراد – 250 درجه سانتیگراد
 • مس نیکل اندود = 250 درجه سانتی گراد (27 درصد نیکل 450 درجه سانتی گراد – 550 درجه سانتی گراد)
 • فولاد ضد زنگ = 250 درجه سانتیگراد
عایق / ژاکت اکسترود شده :
 
 • فلوروپلیمر (PFA، FEP، ECA، ETFE) – فلوروپلیمرها خواص خود را در طیف وسیعی از دماها حفظ می‌کنند. PFA برای استفاده از -200 درجه سانتیگراد تا 250 درجه سانتیگراد قابل قبول است و ECA برای استفاده تا 300 درجه سانتیگراد قابل قبول است.
 • پلی استر – مانند فلوروپلیمرها، پلی استرها خیلی انعطاف پذیر نیستند، بنابراین برای عایق اولیه و ژاکت های نازک استفاده می شود. خواص تا 100- درجه سانتیگراد و کمتر را حفظ می کند.
 • TPE – دارای حفظ انعطاف پذیری عالی در دماهای پایین. TPE با موفقیت در دماهای پایین -100 درجه سانتیگراد استفاده شده است.
 • لاستیک سیلیکونی – بیشتر گریدهای سیلیکونی برای دمای -75 درجه سانتیگراد تا 150 درجه سانتیگراد قابل قبول هستند، اما درجه های خاص می توانند تا 90- درجه سانتیگراد یا تا 250 درجه سانتیگراد گسترش یابند.
نوارها :
 
 • پلی آمید – نمرات عمومی برای دمای 350 درجه سانتی گراد مناسب است.
 • PTFE – 250 درجه سانتیگراد
 • میکا مات – +600 درجه سانتیگراد
 • فایبرگلاس بافته شده – شیشه E تا 250 درجه سانتیگراد، شیشه اس تا 450 درجه سانتیگراد
پرکننده ها / منسوجات :
 
 • تک فیلامنت PTFE/PFA – 260 درجه سانتیگراد
 • فایبر گلاس – شیشه E تا 260 درجه سانتیگراد، شیشه اس تا 450 درجه سانتیگراد
 • آرامید – 160 درجه سانتیگراد

پیشنهاد می‌شود اطلاعاتی را درباره کابل ضد آب یا کابل مقاوم در برابر آب در این مقاله مطالعه کنید.

استاندارد در صنعت درجه بندی دما

استانداردهای مختلف ایمنی صنعت که طی سال‌ها اصلاح شده‌اند، محصولات سیم و کابل بسیار مقاوم را قادر می‌سازند در محیط‌های کاربردی بسیار سخت استفاده شوند. تست خمش سرد یکی از رایج‌ترین استانداردهای UL است، در حالی که تست ضربه سرد یکی دیگر از تست‌های محبوب است و برای تعیین اینکه آیا کابل را می‌توان با درجه دمای پایین‌تر علامت‌گذاری کرد یا خیر، استفاده می‌شود. CSA کمی متفاوت است زیرا استانداردهای قانونی ممکن است با تست های UL، خم سرد و ضربه سرد متفاوت باشد. بررسی کاربرد هر صنعت بسیار مهم است زیرا هر شغل دارای مجموعه ای متفاوت از استانداردهای ایمنی است که باید رعایت شود.
 
برنامه های سیم و کابل چندین ملاحظات اساسی برای تکمیل موفقیت آمیز و ایمن برنامه دارند. مؤسسات مختلف استانداردهای متفاوتی را برای مناطق جغرافیایی خاص ارائه کرده اند که به طور مداوم در طول سال ها اصلاح شده است و این امکان را فراهم می کند که برنامه های سیم و کابل به طور ایمن و مقرون به صرفه تکمیل شود. با پیشرفت‌های جدید همیشه در گوشه و کنار، رتبه‌بندی‌هایی مانند رتبه‌بندی CSA FT1 – FT6، ROHS، UL VW-1، و CE استانداردهایی را برای تکمیل برنامه‌های سیم و کابل تعیین کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *