سیم و کابل, کابل برق

تفاوت بین کابل برق و کابل کنترل

تفاوت بین کابل برق و کابل کنترل

این مقاله تفاوت بین کابل های برق و کابل های کنترل را شرح می دهد. بسته به استفاده از کابل ها بر اساس انتقال انرژی، آنها را می توان به دسته بندی کرد.

کابل های برق و کابل های کنترل تقریباً شبیه یکدیگر هستند. هر دو کابل برق و کنترل در تولید برق و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها از جهاتی شبیه به یکدیگر بوده و در برخی مواقع تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. هر دو نوع کابل برای کاربردهای قدرت و کنترل با XLPE، PVC، PE، تک هادی و چند هادی، روکش دار یا سیم فولادی زره پوش و ژاکت ساخته می شوند.

کابل های برق کابل هایی هستند که هم انرژی های بالا و هم انرژی کم را از منبع خود به تجهیزات (واقع در مکان های مختلف مورد نیاز) منتقل می کنند.

انواع کابل برق

بسته به سیستم انتقال، کابل های برق می توانند جریان متناوب یا جریان مستقیم باشند. کابل های AC در سیستم های خانگی 50 هرتز (فرکانس) استفاده می شود. وقتی از کابل های DC استفاده می شود، تلفات برق در حین انتقال DC بسیار کم است. در این مقاله تفاوت اصلی بین کابل های برق و کنترل بحث خواهد شد.

کابل برق چیست؟ و اهمیت آن؟
اصطلاح کابل برق به عنوان کابل برق نیز شناخته می شود. انرژی الکتریکی با استفاده از کابل های برق توزیع و منتقل می شود. کابل برق نوعی کابل است که برای انتقال برق از منبع خود به دستگاه ها استفاده می شود.

آنها همچنین در منابع داخلی نیرو و تاسیسات صنعتی تولیدی استفاده می شوند. کابل های برق برای انتقال سربار، دریایی و زیرزمینی و همچنین در محیط های صنعتی استفاده می شود. اینها کابل های چند هسته ای با هادی های آلومینیومی یا مسی هستند.

کابل کنترل چیست؟

در ابزار دقیق، کابل کنترل کابلی است که دستگاه های مختلف میدانی را از اتاق کنترل به هم متصل می کند. منبع آن ممکن است از سیستم های تک کنترلر، PLC یا DCS، FGS و غیره باشد. کابل های کنترل برای کنترل اتوماسیون، برای ارسال سیگنال از دستگاه کنترل و همچنین برای اندازه گیری و تنظیم طراحی شده اند.

کابل‌های کنترل چند هسته‌ای از کابینت‌های مارشال اتاق کنترل از جعبه‌های اتصال عبور می‌کنند و به کابل‌های تک هسته‌ای جداگانه برای اتصال ابزارهای میدانی مانند فرستنده‌ها، شیرهای کنترل و غیره تقسیم می‌شوند. استفاده خواهد شد. اینها کابلهای چند رسانا هستند که حاوی هادیهایی با قطرهای کوچک هستند. به دلیل رسانایی الکتریکی عالی آنها، اغلب با هادی های مسی در دسترس هستند.

اصطلاحاتی مانند کنترل، ابزار دقیق و سیگنالینگ

اصطلاحات کنترل، ابزار دقیق و سیگنالینگ به کابل هایی اطلاق می شود که سطوح پایین انرژی را انتقال می دهند اما توان الکتریکی بالایی ندارند. با این حال، تفاوت های جزئی بین کلمات کنترل و الکتریکی وجود دارد.

نمونه ای از کابل های سیگنال، کابل های کواکسیال، فیبر نوری (OFC) و کابل های جفت تابیده است. کابل سیگنال شبیه کابل کنترل است که هر دو سیگنال را ارسال می کنند. کابل های سیگنال، با این حال، داده ها را حمل می کنند. بنابراین، برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) به محافظ نیاز دارند. کابل های کنترل معمولی همیشه محافظ نیستند.

کابل های مورد استفاده در ابزار دقیق نیز معمولا به عنوان کابل های کنترل شناخته می شوند. “کنترل” و “ابزار ابزار:” گاهی اوقات به جای هم برای توصیف یک کابل استفاده می شوند. با این، واضح است که عملکردهای ابزار دقیق و کنترل به هم مرتبط هستند.

تفاوت بین کابل برق و کابل کنترل

تفاوت های خاصی بین کابل های برق و کنترل وجود دارد. برخلاف کابل‌های کنترل، کابل‌های برق معمولاً با کدهای رنگی متفاوت شناسایی می‌شوند تا تفاوت بین حامل‌های پرمصرف و کم مصرف را تشخیص دهند.

تفاوت عملکردی

کابل های کنترل عمدتاً برای انتقال نیرو از نقاط توزیع به تجهیزات مختلف الکتریکی و ابزار دقیق استفاده می شود.

کابل‌های برق، ستون فقرات سیستم الکتریکی برای انتقال و توزیع نیروی بزرگ هستند. انرژی بالا و انرژی کم از منبع به تجهیزات منتقل می شود. این کابل های برق در خطوط اصلی سیستم قدرت برای انتقال و توزیع برق در تمامی سطوح ولتاژ 1 تا 500 کیلو ولت و بالاتر استفاده می شود.

جریان عبوری از کابل برق بسیار بیشتر از کابل کنترل است. کابل های کنترل با حداقل سطح مقطع 0.75 میلی متر مربع و کلاس ولتاژ 300 ولت / 500 ولت در دسترس هستند. از طرفی سطح مقطع کابل برق چندین برابر (تا 630 میلی متر مربع) بیشتر از کابل های کنترل است.

کابل های کنترل برای انتقال مستقیم انرژی الکتریکی از نقطه توزیع برق به تجهیزات و لوازم الکتریکی مختلف استفاده می شود. از سوی دیگر، کابل های برق به طور گسترده در خطوط تولید، توزیع، انتقال، تبدیل و منبع تغذیه استفاده می شود.

تفاوت در محافظ

کابل های کنترل مقاومت بالایی در برابر تداخل (نویز سیگنال) دارند. بنابراین، کابل های کنترل برای ارسال سیگنال های ولتاژ پایین ایده آل هستند و کابل های برق قادر به انتقال انرژی بالاتر هستند. در طول کابل کنترل، قرار دادن یک شکاف 0.2 متری با کابل های الکتریکی برای غلبه بر اثرات تداخل الکترومغناطیسی (EMI) ضروری است.

کابل برق برای انتقال و توزیع توان عملکردهای بزرگ در خط اصلی سیستم قدرت استفاده می شود. در حالی که از کابل های کنترل برای اهداف اندازه گیری، کنترل و اتوماسیون استفاده می شود.

تفاوت در تعداد هسته ها

کابل های برق تعداد هسته کمتری دارند. آنها معمولا تک هسته ای، 2 هسته ای و تا 5 هسته ای هستند. کابل های کنترل سیگنال های کنترل را منتقل می کنند. بنابراین، کابل های کنترل دارای هسته های بیشتری هستند، از 2 تا 24 هسته یا حتی بیشتر.

کابل های کنترل نیز از ساختارهای هسته، سپرها و سایر اقدامات برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی استفاده می کردند.

عایق و پوشش

در مورد کابل های برق، اغلب الزاماتی برای مقاومت در برابر فشار، کشش، دما و خوردگی وجود دارد. در مقابل، نیاز کابل کنترل نسبتا کم است. بنابراین عایق و روکش کابل های برق معمولا ضخیم تر از کابل کنترل است.

از آنجایی که کابل های برق در یک محیط فعال استفاده می شوند و انرژی زیادی را انتقال می دهند، نیاز به روکش عالی دارند. در کابل های برق، غلاف مقاوم است و در برابر عوامل خارجی مختلف از جمله خوردگی و دما مقاومت می کند. کابل های کنترل به غلاف یکسانی نیاز ندارند و معمولا دارای عایق پی وی سی معمولی هستند.

ما به شما سیم و کابل کسری را پیشنهاد می‌دهیم زیرا این برند تمامی استاندارد های موجود را به خوبی پاس کرده و تجربه خوبی را برای مصرف کنندگان خود به وجود آورده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *