آموزش

تفاوت بین کابل شبکه Cat5 و Cat6

کابل‌های Cat5 و کابل‌های Cat6 ویژگی‌ها و مشخصات مشابهی دارند، اما در هنگام تعیین کابل مناسب برای نیازهای شبکه شما، تفاوت‌هایی با هم دارند.
 
در مقایسه با کابل‌های Cat5/5e، کابل‌های Cat6 دارای مشخصات عملکرد دقیق‌تر و سرعت انتقال داده‌ها در فواصل بیشتر هستند. آنها محکم تر از کابل های Cat5 پیچیده می شوند و هادی کابل و غلاف کابل نیز ضخیم تر هستند. اگرچه WiFi یک راه عالی برای اتصال آسان همه دستگاه‌های شما به صورت بی‌سیم به اینترنت است، اما هنوز مشکلات قابل اطمینان عملکرد زیادی دارد. و این علیرغم داشتن نسخه‌های جدید وای‌فای موجود مانند وای‌فای 5 و وای‌فای 6 است. در حالی که این‌ها مطمئناً عملکرد بالایی دارند، محدوده هنوز هم مشکل است. به همین دلیل، اتصال اترنت سیمی هنوز به عنوان یک گزینه عملکرد عالی برای شبکه های با کارایی بالا در نظر گرفته می شود که در آن سرعت انتقال و قابلیت اطمینان بالایی می خواهید.
 

 

درباره کابل cat5 و cat6

تصورات غلط زیادی در مورد کابل های Cat5 و Cat6 وجود دارد، معمولاً این است که تصور می شود آنها یکسان هستند، اما این نمی تواند دور از واقعیت باشد. این دو نوع کابل نه تنها از نظر سرعت، بلکه از نظر نصب نیز تفاوت های کمی دارند. اگر شما یک متخصص فناوری اطلاعات هستید یا یک کاربر خانگی با وسایل الکترونیکی زیاد هستید، احتمالاً می دانید که برخی از کابل ها تفاوت را ایجاد می کنند. اگر اتصال اینترنت شما به اندازه‌ای که می‌توانست قوی نیست، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کابل‌های Cat5 قدیمی را با کابل‌های جدیدتر و سریع‌تر Cat6 جایگزین کنید.
 
تفاوت های زیادی بین این دو نوع کابل وجود دارد، با این حال، متوجه خواهید شد که Cat6 در بیشتر موارد ارجحیت دارد. با بررسی دقیق تر، تفاوت های زیادی بین دو کابل آشکار می شود. برای اولین بار، تفاوت سرعت آشکار هنگام انتقال داده وجود دارد. نام‌گذاری کابل‌های Cat با توجه به حداکثر قابلیت‌های سرعت آنها، با Cat مخفف “Category” است. کابل Cat به سادگی نوعی کابل اترنت است که استانداردهای عملکرد خاصی را برآورده می کند. هر چه عدد در عنوان دسته (Cat-something) بیشتر باشد، کابل سریعتر و قابل اعتمادتر فرض می شود. رتبه بندی دسته ها بر اساس پهنای باند است – مقدار داده ای که می تواند از طریق یک شبکه ارسال شود. کابل Cat نسبت به مدل های قبلی خود می تواند سرعت بیشتری داشته باشد، که آن را برای انتقال فایل های بزرگ یا برقراری ارتباط با دستگاه های بسیار قدرتمند مانند سرورها و روترها ایده آل می کند.
 

 

خرید کابل cat5 یا کابل cat6

وقتی صحبت از تصمیم گیری بین کابل های Cat5 و Cat6 می شود، یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که هر چه گران تر باشند، کیفیت بهتری خواهند داشت. این نمی تواند دور از واقعیت باشد. کابل های Cat را می توان در طیف های مختلف قیمتی یافت، بنابراین مهم است که قبل از خرید تحقیق کنید. تنها زمانی که واقعاً نیاز به ارتقا از کابل Cat5 به کابل Cat6 دارید، این است که از دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌کنید که به پهنای باند بیشتری نسبت به آنچه کابل Cat5 می‌تواند ارائه دهد، نیاز دارند.

اطلاعات بیشتر درباره فیبر نوری را در این مقاله مطالعه کنید

 

نصب کابل cat5 و cat6

نصب کابل Cat5 بسیار شبیه به کابل Cat6 است. هر دو کابل معمولاً با قرار دادن هشت سیم در پین های صحیح یک کانکتور نصب می شوند که سپس روی کابل فشرده می شود. هر دو را می توان با جک کیستون RJ45 نیز خاتمه داد، اما این چندان رایج نیست. کابل Cat 5e و Cat6 باید دارای کانکتورهایی باشد که با نوع پورت دستگاه گیرنده مطابقت داشته باشد. اگر مطمئن نیستید که دستگاه شما از کدام نوع کانکتور استفاده می کند، بهتر است با ارائه دهنده کابل برق خود، یعنی تیم tabancable.com مشورت کنید.

وقتی نوبت به آن برسد، هر دو کابل برای اکثر کاربران به خوبی کار خواهند کرد. با این حال، اگر کابل فعلی شما بزرگتر از پنج سال است و از قطع و وصل شدن مکرر رنج می برد، ممکن است بخواهید ارتقا دهید، زیرا ممکن است کابل معیوب یا آسیب دیده باشد. جایگزین کردن یک گربه-چیزی قدیمی با نسخه جدید باید مشکل را یک بار برای همیشه حل کند.

وقتی صحبت از سرعت و قابلیت اطمینان به میان می آید، هیچ مقایسه ای بین کابل Cat6 و مدل های قبلی آن وجود ندارد. اگر به دنبال کابلی هستید که سریع ترین سرعت و بیشترین قابلیت اطمینان را ارائه دهد، باید به کابل Cat6 ارتقا دهید. آیا به کابل Cat5 جدید Cat6 نیاز دارید؟ از tabancable.com دیدن کنید و کابل های داده و شبکه خود را امروز ارتقا دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *