سیم و کابل

تفاوت سیم و کابل چیست

تفاوت سیم و کابل

سیم در مقابل کابل، چه تفاوتی با هم دارند. سیم ها از یک رشته یا گروهی از رشته ها ساخته می شوند، در حالی که کابل ها از دو یا چند سیم عایق تشکیل شده اند که در ژاکت های محافظ پیچیده شده اند. ساده ترین راه برای تشخیص تفاوت بین این دو این است که سیم ها معمولاً قابل مشاهده هستند، اما کابل ها دارای عایق در اطراف خود هستند. تفاوت سیم و کابل در کاربرد آنهاست. سیم برای کاربردهای مسکونی و تجاری با ولتاژ پایین استفاده می شود. در مقابل، کابل برای کاربردهای ولتاژ بالا و صنعتی که نیاز به اتصالات سنگین یا دهانه های طولانی تر دارند استفاده می شود.

سیم از یک یا چند رشته فلز یا مواد رسانای دیگر (مانند مس یا آلومینیوم) ساخته شده است. کابل شامل دو یا چند رشته سیم عایق است که در یک غلاف عایق پیچیده شده است. این عایق از ورود جریان مستقیم به محیط اطراف از طریق هسته فلزی جلوگیری می کند و به آن اجازه می دهد در صورت نیاز فقط از یک کلید برق (مانند لامپ) عبور کند. علاوه بر این از اتصال کوتاه بین قسمت های مختلف سیم جلوگیری می کند.

تفاوت سیم و کابل : هادی

کلمه “رسانا” می تواند به مواد مورد استفاده برای حمل جریان الکتریکی یا سیم یا کابل ساخته شده از این ماده اشاره داشته باشد. اصطلاح “رسانا” همچنین می تواند به دستگاهی اشاره کند که در آن الکتریسیته از یک مکان به مکان دیگر (مثلاً به عنوان بخشی از یک مدار الکتریکی) منتقل می شود. هنگامی که سیم به این روش استفاده می شود، اغلب به عنوان “رسانا” نامیده می شود. هادی ها انواع مختلفی دارند. برخی از رایج ترین آنها سیم های جامد و رشته ای (که دارای هسته بسیاری از سیم های کوچک هستند) و برخی از انواع مواد PVC هستند. یک هادی را می توان با PVC پوشاند تا از مواد دیگر عایق شود.

سیم چیست؟

در دنیای برق، انواع مختلفی از سیم ها تقریباً در تمام سیستم های الکتریکی استفاده می شود. این سیم ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و بسته به کاربرد مورد نظرشان، خواص متفاوتی دارند. متداول ترین ماده رسانا مس است که رسانایی الکتریکی و استحکام مکانیکی را ارائه می دهد. با این حال، برخی از کاربردها به سیم هایی با مقاومت بسیار کم نیاز دارند که می توانند از آلومینیوم ساخته شوند.

دو نوع سیم، جامد و رشته ای، بر اساس ساخت رشته های جداگانه متمایز می شوند. سیم های جامد شامل یک هادی منفرد است که معمولا از مس یا آلومینیوم ساخته می شود. از سوی دیگر، سیم‌های رشته‌ای از چندین رشته نازک رسانا ساخته شده‌اند که به هم پیچیده شده‌اند تا یک دسته را تشکیل دهند.

سیم های رشته ای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیم های جامد دارند که باعث دوام بیشتر آنها می شود. علاوه بر این، سطح مقطع سیم رشته ای بیشتر از سیم جامد برای همان ظرفیت حمل جریان است. فرکانس‌های بالا معمولاً به سیم جامد نیاز دارند زیرا مقاومت کمتری در برابر جریان الکتریکی دارند. از سوی دیگر، سیم های رشته ای برای استفاده با بارهای مکانیکی مناسب تر هستند زیرا انعطاف پذیر و بادوام هستند.

کابل چیست؟

کابل مجموعه ای از دو یا چند سیم برق است که با همدیگر کار می کنند. آنها برای محافظت بهتر از سیم ها عایق بندی شده اند. از کابل ها در انتقال برق و در ساختمان های بزرگ برای حمل برق استفاده می شود. انواع سیم و کابل شامل کابل لاستیکی، کابل برق، سیم خانه و سیم thhn. یک کابل از دو سیم رسانا تشکیل شده است که توسط یک ماده عایق احاطه شده اند تا بتواند از تداخل خارجی محافظت کند. از آنجایی که دارای سطح مقطع بزرگتر از یک هادی منفرد با طول و گیج یکسان است، جریان بیشتری را با مقاومت کمتری نسبت به یک هادی منفرد حمل می کند.

تفاوت سیم و کابل : تفاوت

سیم در مقابل کابل: تفاوت این است که کابل شامل چندین هادی است، در حالی که سیم تنها یک هادی دارد. بنابراین، کلمه “کابل” اغلب برای توصیف یک بسته بزرگ از سیم های عایق بندی شده مناسب برای جلوگیری از تماس آنها با یکدیگر استفاده می شود. از طرف دیگر، کلمه “سیم” برای یک هادی استفاده می شود که عایق یا محافظت در برابر لمس یا اتصال کوتاه به هادی دیگر ندارد.

 

پارامترهای مورد استفاده برای مقایسه

کابل

سیم

معنی

کابل ها از دو یا چند هادی ساخته می شوند که به هم تابیده شده و با عایق پوشانده شده اند.
سیم از یک هادی جامد یا هادی های چند رشته ای تشکیل شده است

طبقه بندی

کابل برق، سیم تریلر، کابل محافظ،
سیم خانه، کابل باتری، سیم Thhn
برتری نسبی
برای استفاده در مسافت طولانی، استفاده از کابلی با استحکام بالا با عایق عالی بسیار توصیه می شود.
اندازه سیم کوچکتر، ساختار ساده تر، نصب آسان و ارزان تر از کابل است
معایب
گرانتر از سیم
سیم با قطر زیاد برای موتورها، تجهیزات کوچک و بهسازی خانه قابل استفاده نیست

استفاده ها

انتقال نیرو، ساختمان های بزرگ، تجهیزات بزرگ
خانگی، لوازم کوچک، سیگنال های انتقال
 

طناب اصطلاحی است که برای توصیف یک فیبر نارسانای چند رشته ای بافته شده یا پیچ خورده استفاده می شود که به عنوان یک وسیله انتقال مکانیکی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به ریسمان، نخ، طناب و تار اشاره کرد. گاهی اوقات از بند ناف نیز استفاده می شود. این کلمه از لاتین “Corda” به معنای “قلب” (مانند “قلبی”) به دلیل شکل قلب مانند برخی از الیاف آمده است.

کابل یک کابل اتصال دهنده سنگین است که برق را در سراسر زمین حمل می کند. کابل ها معمولا از مس، آلومینیوم یا مواد فیبر نوری ساخته می شوند. یک کابل ممکن است با هر تعداد لایه محافظ در اطراف هادی ها ساخته شود، از جمله عایق لاستیکی، عایق XLPE و عایق PVC.

 

تفاوت کابل آلومینیوم و کابل مسی را در این مقاله مطالعه کنید

 

نتیجه

همانطور که می بینید، کابل و سیم دو چیز بسیار مشابه هستند. سیم در مقابل کابل در محصولات مختلفی استفاده می شود، اما تفاوت هایی با هم دارند. هنگامی که همه گزینه های موجود را یاد گرفتید، هر کدام باید ارائه دهند. ممکن است نسبت به رقبای خود برتری کسب کنید. در هنگام انتخاب محصول و خرید خود از این اطلاعات تا حد امکان عاقلانه استفاده کنید. اگر هنوز سوال سیم در مقابل کابل دارید. کابل تابان مایل است به شما در حل مشکل کمک کند. سیم و کابل کسری جزو برترین برند ها در زمینه سیم و کابل در داخل کشور می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *