آموزش

رنگبندی کابل ها | استاندارد رنگ سیم برق

درک کدهای رنگ سیم کشی برق برای ایمنی برق در خانه شما ضروری است. بسیاری از مردم استانداردهای اولیه کد رنگ سیم کشی الکتریکی مورد استفاده در خانه هایشان را نمی دانند. سیم‌های برق بسته به هدفشان و پیروی از بهترین روش‌های ایمنی الکتریکی، رنگ‌های متفاوتی دارند.
دانستن تفاوت بین رنگ‌های مثبت و منفی سیم‌ها برای اطمینان از اینکه مشکلی مانند بارگذاری بیش از حد الکتریکی یا خطرات آتش‌سوزی ایجاد نمی‌کنید، حیاتی است. آیا می دانید بریتانیا و ایالات متحده دارای کدهای رنگ متفاوت هستند؟

اگر قصد دارید روی هر پروژه سیم کشی برق کار کنید، باید کد رنگی مرتبط با سیم کشی را بدانید. چه در حال نصب یک چراغ جدید یا تعویض پریز هستید، بدانید که چگونه به درستی و ایمن تشخیص دهید کدام سیم است که می تواند باعث صرفه جویی در زمان و جلوگیری از خطرات احتمالی ایمنی شود.
این راهنما تمام اطلاعات مربوط به استانداردهای کد رنگ سیم کشی خانه را در اختیار شما قرار می دهد.
 
 
کد ملی برق (NEC) مجموعه ای از مقررات ایمنی و آیین نامه عملی برای تاسیسات سیم کشی برق در ایالات متحده است. قوانینی را برای تایید، نصب و نگهداری ایمن سیستم های الکتریکی تعیین می کند.
NEC استانداردی در سطح صنعت برای کدگذاری رنگ سیم ها ایجاد کرده است. این کد رنگی به اطمینان از اتصال سیم صحیح در محل مناسب کمک می کند و از مخلوط شدن سیم ها که می تواند باعث ایجاد موقعیت های خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی شود، جلوگیری می کند.
دانستن استانداردهای کد رنگ سیم‌کشی برق NEC برای هر برق‌کار تازه‌کاری ضروری است، و حتی اگر مهارت‌های شما محدود به تعویض لامپ باشد، خوب است که از آن مطلع شوید. کد ملی برق (NEC) دستورالعمل‌های روشنی را برای سیم‌ها و کابل‌های دارای رنگ‌بندی مناسب مورد استفاده در تاسیسات الکتریکی بیان می‌کند.
کد رنگ سیم کشی برق به برقکاران کمک می کند تا به سرعت مشکلات را تشخیص داده و تعمیر کنند، زیرا هر مرحله مدار رنگ متفاوتی دارد و به شما این امکان را می دهد تا به راحتی بین کدهای رنگ سیم کشی های برق مختلف تمایز قائل شوید. NEC سیم کشی برق را به سه دسته مجزا تقسیم می کند:
  • داغ (زنده یا فعال)
  • خنثی
  • زمینی
هر دسته دارای کد رنگ سیم کشی الکتریکی متفاوتی است. سیم‌کشی برای AC، DC، و سایر برنامه‌های خاص نیز استانداردهای کدگذاری رنگ خود را دارد، اما رایج‌ترین استاندارد کدگذاری رنگ کابل‌های الکتریکی در NEC تنظیم شده است.
استانداردهای کد رنگ سیم کشی برق ایالات متحده کاملاً ساده و منطقی هستند. کد رنگ 3 فاز چه از مدار 120 ولت و چه 277 ولت یکسان است. نمودار کد رنگ کابل برق در اکثر فروشگاه‌های سخت‌افزار موجود است تا به شما کمک کند از اتصال صحیح سیم‌ها مطمئن شوید.
 

علائم رنگی کابل و سیم برق

هر خانه یا اداره دارای یک سیستم رنگی سیم کشی و کابل است. به طور کلی، کد رنگ سیم ولتاژ dc، کد رنگ سیم جریان متناوب (AC) و کد رنگ سیم زمین بسته به منطقه شما متفاوت است. بنابراین مهم است که بدانید این کدها چگونه با هم کار می کنند قبل از اینکه وارد پروژه سیم کشی شوید.
 
  • سیم های قرمز : داغ

سیم های قرمز داغ هستند و برق را از پنل شکن به دستگاه یا سوئیچ منتقل می کنند. همچنین می توان از آنها در برخی از انواع کلیدهای سه طرفه استفاده کرد. سیم‌های قرمز معمولاً سیم‌های برق ثانویه را در یک مدار 220 ولتی نشان می‌دهند که در برخی از انواع پایه‌های سوئیچ و در اتصال بین آشکارسازهای دود که با سیم سخت به سیستم قدرت متصل می‌شوند، استفاده می‌شود.
 
  • سیم های سفید با نوار سیاه یا قرمز: داغ

سیم های سفید با نوار سیاه یا قرمز (یا رنگ) در اطراف آنها نیز داغ محسوب می شوند. آنها معمولاً در تنظیمات سوئیچ سه طرفه یافت می شوند، جایی که یک سیم سفید منفرد به جای دو سیم برای پایه های سوئیچ استفاده می شود.
هنگامی که این نوع سیم سفید به دستگاهی متصل می شود، باید با نوار سیاه یا قرمز (یا رنگ) علامت گذاری شود تا نشان دهد که سیم داغ است. کد رنگ سیم کشی برق خانگی، معمولاً از سیم های سفید به عنوان مسیر خنثی برگشت به تابلو برق استفاده می شود.
 
  • سیم‌های مسی سبز و لخت : زمین

هر خانه باید دارای یک سیستم اتصال زمین برای محافظت در برابر شوک تصادفی باشد. سیم‌های مسی سبز و لخت در تابلوی برق، سیم‌های زمینی هستند که در صورت اضافه بار یا اتصال کوتاه، برق اضافی را به زمین برمی‌گردانند. مهم است که بدانید این دو نوع سیم چگونه با یکدیگر تعامل دارند تا بتوانید از اتصال صحیح آنها در حین نصب مطمئن شوید.
 
  • سیم های سیاه و آبی : داغ

آیا می دانید سیم سیاه برای سیم کشی برق چیست؟ سیم های مشکی و آبی داغ هستند، به این معنی که برق را به داخل منتقل می کنند. آنها همچنین می توانند برای ایجاد یک پیکربندی سوئیچ سه طرفه بسته به نحوه اتصال آنها استفاده شوند. مهم است که قبل از استفاده مطمئن شوید که آنها به درستی با مهره های سیم یا سایر بست ها محکم شده اند. سیم فاز 3 (مثلاً مشکی) باید همیشه با یک برچسب مشخص شود یا با نوار چسب زده شود تا نشان دهد که سیم فاز 3 است.
 
  • سیم سبز : زمین

بعد از سیم‌های اتصال به زمین، سیم‌های سبز رنگ را در اکثر سیستم‌های سیم‌کشی برق خانه نیز خواهید دید. سیم های سبز برای اتصال به زمین استفاده می شوند و باید به طور ایمن با یک پیچ یا گیره متصل شوند تا در طول زمان شل نشوند. اگر سیم در یک آستین فلزی قرار دارد، همچنان باید به سیستم اتصال به زمین متصل شود.
 
  • سیم های سفید یا خاکستری : خنثی

سیم های سفید یا خاکستری خنثی هستند و مسیر بازگشت به پنل خدمات اصلی را فراهم می کنند. آنها باید به طور ایمن با مهره های سیمی یا سایر بست ها وصل شوند و با برچسب مشخص شوند یا برای نشان دادن سیم های خنثی با نوار چسب زده شوند. رنگ سیم زنده هرگز نباید به جای سیم خنثی استفاده شود.
 

نتیجه

برای هر کسی که با سیم کشی برق سر و کار دارد، دانستن اصول اولیه کد رنگ سیم کشی برق بسیار مهم است. این شامل درک هدف هر سیم، معنای رنگ‌ها و کدام رنگ‌ها برای انواع خاصی از مدارها است. با کمی دانش، می توانید در زمان عیب یابی یا تعویض سیم کشی خانه خود در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *