آموزش

شایع ترین دلایل خرابی کابل ها

خرابی کابل

کابل‌ها در زندگی روزمره به نقش حیاتی دارند؛ از شارژ کردن دستگاه‌هایمان تا اتصال دستگاه‌های برقی و الکترونیکی‌مان. متأسفانه، استفاده مداوم از کابل‌ها می‌تواند باعث شکستن آن‌ها شود که به خرابی سیم‌کشی نتیجه می‌دهد. کابل‌های قدیمی و خراب یکی از شایع‌ترین دلایل خرابی کابل هستند که عدم تعویض آن‌ها می‌تواند منجر به حوادث و خسارات قابل توجه شود.

با این حال، خرابی کابل‌ها از آن‌چه که به نظر می‌رسد بیشتر است؛ کابل‌هایی که با مقررات ایمنی استاندارد مطابقت ندارند نیز در معرض خرابی قرار دارند، عملکرد بالای مصرف برق، آسیب به الکترونیک و خرابی نهایی. همچنین، شرایط محیطی مانند فشار هوا، سرما، گرما و رطوبت نیز می‌توانند به خرابی کابل‌ها منجر شوند که باعث تعمیرات گران‌قیمت و آسیب به افراد می‌شود.

برای جلوگیری از خرابی کابل و تضمین عملکرد ایمن، استفاده از کابل‌های قابل اعتماد که با مقررات ایمنی لازم مطابقت دارند و نصب آن‌ها توسط تکنسین برق حرفه‌ای ضروری است. همچنین، برنامه‌ریزی سرویس دوره‌ای و نگهداری معمولی برای اطمینان از صحیح عملکرد کابل‌ها و جلوگیری از هرگونه حادثه ایجاد شده است. با انجام اقدامات لازم و رعایت تدابیر ایمنی، می‌توانیم از وقایع تصادفی جلوگیری و عملکرد بدون مشکل کابل را تضمین کنیم.

شش نوع حالت خرابی کابل

1. خرابی سیم
هادی ها می توانند قطع یا بشکنند که منجر به از دست دادن تداوم می شود. دلایل ممکن است شامل خم شدن مکرر بر روی شعاع خم شدن محکم یا حرکت نوع تیک تاک، شعاع خمشی نادرست یا خیلی تنگ، یا کشش شدید روی کابل باشد. مقاومت بالای هادی – قبل از جدا شدن هادی، هادی رشته‌ای به احتمال زیاد در ابتدا شاهد شکستن رشته‌های جداگانه خواهد بود. با شکستن رشته های جداگانه، مقاومت هادی افزایش می یابد. این می تواند منجر به دو حالت خرابی احتمالی شود: 1) رشته های هادی به شکستن تا زمانی که یک شکست کامل رخ دهد ادامه می دهند، یا 2) مقاومت بالاتر شروع به ایجاد گرما می کند و در نهایت بیش از حد گرم می شود و باعث ایجاد یک نقطه سوختگی موضعی می شود که منجر به شکستگی می شود. رهبر ارکستر.
 
2. شکست عایق
قفسه / سوراخ – انواع شکست عایق می تواند شامل ترک یا سوراخ شدن مواد عایق باشد. ترک در مواد عایق ممکن است به دلیل خمش مداوم در یک شعاع تنگ ایجاد شود. مواد عایق خسته می شوند و در نهایت از کار می افتند. اگر رشته های هادی شروع به شکستن یا جدا شدن و سوراخ کردن دیواره عایق کنند، سوراخ شدن مواد عایق ممکن است رخ دهد.
 
3. شکست شیلد
سپرهای فویل – سپرهای فویل به مرور زمان با انجام حرکات خمشی/خمشی مکرر از بین می روند. سپرهای فویل شروع به ترک خوردن می کنند و هدف خود را در داخل کابل از بین می برند. سپرهای قیطانی مسی – سپرهای قیطانی مسی ممکن است از نظر مکانیکی خسته شوند، به ویژه هنگامی که تحت حرکت پیچشی یا پیچشی قرار گیرند.
 
4. شکست ژاکت
ژاکت از هادی های داخلی و اجزای کابل در برابر محیط خارجی محافظت می کند. بیشترین سوء استفاده را از اثرات مکانیکی، شیمیایی و آب و هوا دریافت می کند. ترک خوردگی/تورم – قرار گرفتن در معرض برخی از روغن ها، مواد شیمیایی یا مایعات ممکن است منجر به واکنش منفی مواد ژاکت شود. بسته به ماده شیمیایی، این می تواند منجر به متورم شدن کت و نرم شدن آن شود و به راحتی پاره شود یا سخت و شکننده شود که منجر به ترک خوردن شود.

سایش – خرابی ژاکت بیرونی به دلیل ساییدگی زمانی رخ می دهد که ژاکت بیرونی از طریق آشکار شدن هسته کابل فرسوده شود. خرابی هایی از این نوع زمانی رخ می دهد که کابل در برنامه هایی اعمال می شود که باعث سایش کابل می شود. اگر کابل روی زمین کشیده شود، در برنامه‌ای با حرکت مالشی ثابت به کابل یا نصب نادرست روی تجهیزات اعمال شود، این اتفاق می‌افتد.

برش / برش – ضربه یا تماس با اشیاء تیز می تواند منجر به بریدگی در ژاکت شود. برش‌های جزئی که فقط به صورت سطحی روی ژاکت هستند، معمولاً بر عملکرد کابل تأثیر نمی‌گذارند. بریدگی هایی که عملکرد ژاکت را مختل می کند یا به محافظ یا هسته کابل نفوذ می کند، دلیلی برای تعمیر یا تعویض کابل است.

 
5. خرابی های چوب پنبه

کشش بیش از حد – کشش بیش از حد بر روی کابل می تواند باعث شود هادی ها از حالت خود خارج شوند. هنگامی که هادی ها از محل قرارگیری خود بیرون کشیده می شوند، دیگر به درستی در ساختار کابل پیکربندی نمی شوند و کابل شروع به باز شدن می کند. این ممکن است منجر به سوراخ شدن هسته کابل از طریق ژاکت شود.

شعاع خم شدن – بیش از حد تنگ شعاع خم شدن منجر به بستن چوب پنبه ای کابل می شود. رعایت حداقل شعاع خمشی توصیه شده توسط سازندگان کابل بسیار مهم است.

فاصله ناکافی در مسیرهای گربه -نصب کابل ها بدون فاصله مناسب در مسیرهای گربه ای می تواند باعث ببندد کابل ها شود. اگر کابل ها فضای کافی برای حرکت آزادانه در مسیر نداشته باشند، ممکن است چوب پنبه بستن رخ دهد.

تراز کابل – اگر کابل به درستی در یک برنامه کاربردی تراز نشده باشد، به عنوان مثال با استفاده از قرقره های متعدد، تغییر شکل کابل ممکن است رخ دهد.

 
6. خرابی های الکتریکی

باز شدن یا از دست دادن تداوم – هادی باز (یا از دست دادن تداوم) یک هادی منجر به از دست دادن توان یا سیگنال داده می شود.

اتصال کوتاه – اگر رشته‌های هادی شکسته و دیواره عایق را سوراخ کرده و با سپر یا رشته‌های دیگر هادی‌های شکسته تماس پیدا کند، ممکن است اتصال کوتاه رخ دهد. شورت ها می توانند از هادی به هادی یا هادی به سپر رخ دهند. بسته به محل اتصال کوتاه و کاربرد، این می تواند منجر به از دست دادن سیگنال یا داده یا یک لحظه کوتاه جریان بیش از حد منجر به آسیب هادی یا کابل شود.

ضایعات محافظ/مشکلات EMI-RFI – اگر فویل و/یا محافظ بافته آسیب ببیند، کابل ممکن است بیشتر مستعد مشکلات نویز EMI/RFI شود. این می تواند منجر به از بین رفتن یا خراب شدن داده ها شود.

اضافه بار جریان – اگر ampacity به درستی بررسی نشود، کابل ممکن است در هادی بیش از حد گرم شود. این می تواند منجر به ایجاد گرمای شدید شود که یکپارچگی مواد عایق و مواد ژاکت را به خطر می اندازد. در موارد شدید، کابل ممکن است بسوزد و قابل اشتعال شود.

ما به شما سیم و کابل کسری را پیشنهاد می‌دهیم تا محصولی با کیفیت بالا و در حد استانداردهای جهانی را تجربه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *