آموزش

کابل ارتباطی و مخابراتی چیست ؟

کابل مخابراتی

کابل ارتباطی و مخابراتی ما طیف بسیار گسترده ای از کاربردها از جمله انتقال صدا، داده و سیگنال را با استفاده از رسانه های مختلف مانند فیبر نوری، هادی های کواکسیال، هادی های مسی و جفت های پیچ خورده پوشش می دهند.

ما به‌عنوان متخصص کابل‌های ارتباطی و مخابراتی، راه‌حل‌هایی از مشخصات فنی و توسعه کابل، تا تامین سریع کابل‌ها و لوازم جانبی کابل و تدارکات بین‌المللی را ارائه می‌کنیم. راه‌حل‌های ما برنامه‌هایی را پوشش می‌دهند که از مراکز داده و شبکه‌های تلفن همراه گرفته تا سیستم‌های مخابراتی صنعتی و راه‌آهنی را پوشش می‌دهد که در آن سرعت و قابلیت اطمینان اغلب از اهمیت ایمنی برخوردار است.
 

خدمت رسانی به صنعت مخابرات

استفاده از کابل های جفت تابیده و چند جفت به ثبت اختراع الکساندر گراهام بل در سال 1876 بر روی تلفن برمی گردد. در حدود 145 سال پس از آن، صنعت ارتباطات از این نوع کابل در سیستم‌های زیرزمینی، ساختمان‌ها و اخیراً در شبکه‌های با فناوری پیشرفته برای مدیریت انتقال صدا و داده استفاده کرده است. طراحی کابل در طول سالیان متمادی پس از اختراع تلفن برای کاهش یا حذف تداخل و تداخل الکترومغناطیسی تکامل یافته است.

فراتر از تداخل، صنعت کابل و سیم با چالش های بیشتری در طراحی سیستم های موثر برای ارتباطات راه دور مواجه شده است.
 
برخی از این چالش ها عبارتند از:
  • داده ها باید بتوانند در هر دو جهت، در زمان واقعی، بدون قطع یا خراب شدن حرکت کنند.
  • کابل های مخابراتی باید به طور مناسب محافظ شوند تا از صدای مخرب یا آسیب کابل های برق اطراف یا تجهیزات الکتریکی جلوگیری شود.
  • کابل های شبکه در سراسر زیرساخت ساختمان ها، مجتمع ها و جوامع اجرا می شوند. در صورت بروز آتش سوزی، کابل می تواند به عنوان مجرای برای گسترش شعله عمل کند. برای مقابله با این مشکل، کابل‌ها باید از مواد قابل اشتعال استفاده کنند که اثربخشی آنها را در حمل اطلاعات صدا و داده کاهش ندهد
  • سیم ها و کابل های مخابراتی باید به راحتی قابل شناسایی باشند، زیرا اغلب در محیطی با چندین نوع سیم دیگر وجود دارند.
چگونه محصولات سیم و کابل الکترونیکی تلفیقی کمک می کند.
خطوط اولیه تلگراف و تلفن تداخل زیادی داشتند تا اختراع او به طور مداوم قابل اعتماد باشد، بنابراین الکساندر گراهام بل نیز کابل کشی جفت پیچ خورده را در دهه 1880 ایجاد کرد. در کابل‌های جفت تابیده، دو سیم به هم می‌پیچند و سیگنال‌های مساوی و مخالف را حمل می‌کنند تا یک مدار ایجاد کنند که نویز و تداخل سایر سیگنال‌های رقیب را کاهش می‌دهد.
 
کابل‌های چند جفتی امروزی، مانند کابل‌هایی که در اینجا در سیم و کابل کسری تولید می‌شوند – میزبان بسیاری از سیم‌ها یا مدارهای پیچ خورده در داخل یک ژاکت هستند.
 
دو سبک وجود دارد : جفت پیچ خورده شیلد (STP) و جفت پیچ خورده بدون شیلد (UTP) که هر دو قابلیت اطمینان برای ارتباطات را بهبود می بخشند. کابل های شیلد از یک پوشش بیرونی محافظ و رسانا استفاده می کنند که اساسا یک قفس فارادی ایجاد می کند، سیگنال های الکترومغناطیسی بیرونی را می بندد و وضوح سیگنال حمل شده توسط جفت های پیچ خورده داخلی را تا حد زیادی بهبود می بخشد.
بسیاری از انواع مواد ژاکت را می توان برای افزایش کارایی با کابل های STP استفاده کرد، اما آنها اغلب مشکلاتی را برای نصب و نگهداری ایجاد می کنند. مواد بافته ضخیم به دلیل افزایش وزن و کاهش انعطاف پذیری، کار سختی دارند. با این حال، مواد نازک تر مانند فویل ها یا نوارها می توانند راحت تر پاره شوند. Consolidated Electronic کابل‌های مخابراتی را حمل می‌کند که دارای ژاکت‌های پیچیده و مواد عایق هستند که کارآمد و آسان‌تر نصب می‌شوند.
 
برای پذیرش، اثربخشی و ایمنی، Consolidated Electronic هم کابل پلنوم و هم غیرپلنوم (رایزر) را ارائه می دهد.
 
این نوع کابل ها عمدتاً در ساختشان متفاوت هستند، با کابل های غیرپلنومی که برای عبور از بین طبقات و از طریق قسمت های باز ساختمان طراحی شده اند که میزبان گردش هوا یا قسمت هایی از سیستم HVAC نیستند. کابل های پلنوم با عایق و پوششی ساخته می شوند که برای مناطق تهویه مطبوع مناسب تر است و می تواند در برابر دماهای بالاتر مقاومت کند. با ژاکت های ساخته شده از PVC یا FEP، این کابل ها با استانداردهای سختگیرانه ای برای ایمنی در برابر آتش نگهداری می شوند.
برای کمک بیشتر به نصاب‌ها، کابل‌های الکترونیکی تلفیقی مطابق با استانداردهای صنعتی تولید می‌شوند که یکی از کدهای رنگی 25 جفتی را به هادی‌های زوج تابیده در هر کابل چند جفت اختصاص می‌دهد. ژاکت ها و عایق ها دارای ترکیب رنگ خاصی هستند تا تشخیص هر سیم را آسان تر کنند و در زمان فرآیند نصب صرفه جویی کنند.
 
اهمیت پوشش کابل را در این مقاله مطالعه کنید.
 

با سیم و کابل تابان در تماس باشید.

ما به عنوان نماینده یک تولید کننده برتر سیم و کابل، کابل کشی تک و چند جفتی با روکش PVC را برای طیف وسیعی از مصارف مخابراتی و شبکه ارائه می دهد. ویژگی های کابل های ما عبارتند از :
  • سیم مسی قلع دار آنیل شده که مطابق با استانداردهای ASTM B-33 است
  • محدوده دمای عملیاتی (CM) -20 درجه سانتیگراد تا +75 درجه سانتیگراد و (UL) -40 درجه سانتیگراد تا +80 درجه سانتیگراد
  • عایق رنگی
  • ژاکت بیرونی پی وی سی خاکستری

برای رفع نیازهای سیم و کابل سفارشی شما، سیم و کابل تابان کابل‌های تک و چند جفتی را در اندازه‌های 16 تا 28 گیج و با ساختار ژاکت‌دار و بدون روکش در دسترس می‌سازد. اندازه قرقره را از 100 تا 1000 متر سفارش دهید یا یک قرقره بزرگتر درخواست کنید تا نیازهای شغل خاص شما را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *