کابل برق

کابل برق فشار قوی و کاربرد آن در صنعت

آیا تا به حال به علامت هشدار در خارج از یک ترانسفورماتور الکتریکی یا محفظه ای با سیم ها و کابل های بزرگ که همه جا پراکنده شده اند، توجه کرده اید؟ تصاویر متعدد رعد و برق برای رسیدن به هدف کافی است: از ولتاژ بالا دوری کنید. دانستن همه چیز در مورد توان ولتاژ و اینکه چرا آن چیزی نیست که نادیده بگیرید، حتی زمانی که ایمنی در اختیار شماست، بسیار مهم است.

تعریف ولتاژ بالا ؟!

ولتاژ بالا به مقدار توان ولتاژی اطلاق می شود که بالاتر از حد معمول یا آستانه است. دو نکته مربوط به ولتاژ بالا وجود دارد که ماهیت آن را توضیح می دهد: باعث ایجاد جرقه در هوا می شود و این واقعیت است که با نزدیک شدن به آن می تواند شوک الکتریکی ایجاد کند. ولتاژ می تواند مربوط به دو هادی یک سیستم یا یک هادی و زمین باشد. به عنوان مثال، وقتی صحبت از انتقال نیروی الکتریکی می شود، هر ولتاژ بالای 35000 ولت ولتاژ بالا در نظر گرفته می شود. طراحی و عایق بندی دستگاه برای طبقه بندی آن ضروری است.

هر برق ولتاژ بالاتر از 50 ولت برای موجودات زنده خطرناک تلقی می شود، با تاکید بر لزوم رعایت ایمنی بیشتر و اطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی مدارها. هر توان ولتاژ بالاتر از 1000 ولت نیز یک ولتاژ بالا است. با در نظر گرفتن این موضوع، ولتاژ فوق العاده بالا یا EHV ولتاژهایی هستند که در محدوده 345000 تا 765000 ولت قرار دارند.
 

کابل برق فشار قوی چیست ؟

اکنون که قدرت واقعی و فیزیکی ولتاژ بالا درک شده است، به راحتی می توان عملکرد و ساختار آن را در نظر گرفت. هادی های مجزا ولتاژ بالا را حمل می کنند و برای انتقال برق نیاز به یک کابل برق با ولتاژ بالا دارند. یک کابل برق معمولی ولتاژ بالا به موارد زیر نیاز دارد :
  • یک هادی
  • عایق قابل استفاده برای زیر زمین و زیر آب
  • کابل و اتصالات برای اطمینان از اینکه ضربه ولتاژ بالا کنترل می شود و منجر به شکستن عایق آن نمی شود.
انواع مختلف کابل های فشار قوی کاربردهای مختلفی را برآورده می کنند. برخی از آنها برای ابزارها، جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) انتقال قدرت، و سیستم های احتراق بسیار مهم هستند. ایده پشت داشتن یک سیستم کابل برق با ولتاژ بالا، جلوگیری از هرگونه تماس بین اشیاء یا موجودات زنده دیگر با یک هادی ولتاژ بالا است. علاوه بر این، جریان نشتی آن باید به درستی کنترل و نظارت شود.
عایق کابل برق با ولتاژ بالا باید تنظیم شود حتی زمانی که ولتاژ بالا به دلیل تخلیه های الکتریکی تولید شده توسط ازن در هوا افزایش می یابد. هر پایانه کابل و اتصال باید دارای یک لایه محافظ فلزی بر روی عایق باشد که به زمین متصل است. این محافظ فلزی برای یکسان سازی لایه تنش دی الکتریک حاوی عایق استفاده می شود.

ویژگی های کابل برق فشار قوی :

  • کابل های برق فشار قوی ماهیت خاصی دارند و با تابلوهای سوئیچینگ و توزیع خاص کار می کنند.
  • آن‌ها اتاق‌های کنترل را قادر می‌سازند تا برای آزمایش سیستم‌های تامین فردی، از راه دور یا دستی، سوئیچ و کنترل شوند.
  • ایستگاه های فرعی برای کابل برق فشار قوی می توانند ولتاژ را کاهش دهند تا آن را در مناطق محلی توزیع کنند.
  • لایه های نیمه هادی باید بدون درز باشند و باید چند میکرومتر باشند. هر گونه شکافت یا فاصله بین همجوشی لایه ها و عایق می تواند بسیار خطرناک باشد.

ظاهر

ساختار کابل برق فشار قوی شامل حداقل یک تا چند هادی، عایق مناسب و یک ژاکت برای حفاظت است. بسته به سطح توان ولتاژ، کابل ها می توانند لایه های اضافی برای پوشش عایق برای کنترل میدان الکتریکی در هادی داشته باشند.
اغلب از کابل های برق فشار قوی در عملکرد هادی هایی که بیش از 2000 ولت هستند استفاده می شود. با در نظر گرفتن این مقدار، یک سپر رسانا در اطراف هر هادی عایق وجود خواهد داشت که به یکسان کردن تنش الکتریکی کمک می کند. این سپر گاهی اوقات سپر Hochstadter نامیده می شود زیرا Martin Hochstadter این تکنیک را در سال 1916 ثبت کرده بود.
در انتهای سپرها “مخروط های کاهش استرس” نصب شده است. کابل های توزیع برق 100000 ولتی به خوبی با روغن و کاغذ عایق بندی شده اند. آنها از طریق یک لوله فولادی سفت و یک پوشش آلومینیومی یا سربی نیمه سفت یا سخت عمل می کنند.
اطلاعات تکمیلی درباره کابل برق فشار ضعیف
 

تعمیر و نگهداری کابل برق فشار قوی 

بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که کابل برق ولتاژ بالا که برای برق انتقال زیرزمینی نصب می کنید باید از بالاترین کیفیت برخوردار باشد. هنگام خرید کابل برق فشار قوی مناسب، اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بادوام است تا در شرایط سخت مقاومت کند. با توجه به اینکه چنین کابل هایی با ولتاژ بالا سر و کار دارند و می توانند باعث شوک الکتریکی جدی شوند، مواد باید از کیفیت برتر ساخته شده و شامل تعدادی تکنولوژی کم مصرف باشد.
چک لیستی از تمام کابل های خود داشته باشید، به خصوص اگر یک تنظیمات صنعتی باشد. مخزن تمام سیم ها و کابل های شما باید به شما کمک کند تا یک ایده واضح از زمان بررسی تعمیر یا نگهداری بعدی به شما ارائه دهد. صرف نظر از ماهیت آن، اطمینان حاصل کنید که کابلی که استفاده می‌کنید، مخصوصاً برای مقاصد مسکونی، یک نوع معمولی است تا درک و نگهداری آن آسان‌تر شود. به یک متخصص در این زمینه اجازه دهید تعمیرات یا هرگونه بررسی کابل های برق فشار قوی را انجام دهد.
تست های لازم را برای هماهنگی با نگهداری کابل های برق فشار قوی انجام دهید. تست کابل و تشخیص کابل برای قضاوت در مورد وضعیت فعلی کابل و تعیین محل شکستگی لازم است. قدرت ولتاژ بالا چیزی نیست که باید ساده از آن گذشت. کابل های برق فشار قوی که اغلب برای تاسیسات تجاری، مسکونی و صنعتی استفاده می شود، باید به طور مرتب بررسی شوند تا بتوانید در هزینه ها صرفه جویی کنید یا از وقوع قطعی های غیر ضروری جلوگیری کنید، به ویژه با توجه به اینکه چگونه برخی از قطعی ها می توانند سیستم های کاری و فعالیت های روزمره را مختل کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *